Nedávný příspěvek

Rozdíly mezi modely svářeček Elektrokov JS 90

Už pár měsíců mám svářečku JS 90 1. Nemůžu si jí vynachválit, ale o tom tenhle post není. Je o tom, že když jsem se s tou svou ještě hledal, potkával jsem po inzerátech několik různých modelů, a vždycky zapomněl, čím se ten který liší. A tak vznikla tabulka hlavních rozdílů,...

Více

Jak připojit parkovací kameru k rádiu Sencor?

Napsal vicko | V kategorii Auto, IT tipy, triky | 26-04-2011

Štítky: , , , , , , , , ,

0

Příběh

Na tento příspěvek jsem opravdu pyšný, neboť to vypadá, že jsem alespoň v prostředí českého internetu první, kdo tak hodnotný návod sepsal.

Před nedávnem jsem si totiž koupil z Aukra parkovací kameru.

Takto vypadá popisovaná kamera

Má kamera je vzhledově velmi podobná třeba této.

Byl jsem nadšený, jaký má dosah nočního vidění a jak ideální úhel zabírá. Na domácí televizi bylo všechno super, ale pak jsem zašel do garáže, propojil se svým autorádiem Sencor (kteréžto má samozřejmě pro tyto účely displej i náležité vstupy) a… nic. To se stává, řekl jsem si a začal zkoušet. Vyzkoušel jsem snad všechno – měnil jsem napájení, kabely,  připojoval ostatní kamery do rádia…

Výsledek byl takový, že všechno se vším fungovalo, až na tuhle jedinou kombinaci, kterou jsem chtěl a potřeboval.

Nedávno (tentokrát fakt „nedávno“) jsem ale měl chvíli času a pustil se do řešení opravdu s vervou. Google samozřejmě našel jen ostatní chudáky se stejným problémem, což člověku moc naděje nedodá, ale já si věřil!

No a jak jsem tak v autě propojoval „všechno se vším“, všiml jsem si, že se nějakému obrazu blížím. Pak jsem se blížil čím dál tím více, až jsem měl obraz. Takže jak na to?

Řešení

Nakonec stačí přivést oba póly cinche kamery na vnitřní vodič cinche rádia, ale vnější pól cinche kamery musí ještě ke všemu protékat přes určitý odpor, nesmí být napřímo. Já jsem kroutil potenciometrem (rezistor s proměnlivým odporem), až jsem získal ideální obraz. Když jsem pak odpor změřil, bylo to asi 200 ohmů, ale lepší bude, když seženete něco variabilním odporem (např. trimr, potenciometr) a naměříte si ho sami – nevím totiž, jestli se hodnota odporu nebude lišit kus od kusu.

Lepší než slova je ale obrázek:

 

Takto se propojí cinche couvací kamery a autorádia.

Propojení rádia a kamery

 

Není to žádné elektro-schéma, ale doufám, že je to o to pochopitelnější.

 

Případné dotazy směřujte do diskuze, kde uvidím rád i ohlasy, jak se vám zprovoznění podařilo a hlavně k jakému odporu jste případně u jaké kombinace auta/rádia/kamery došli.

 

Kde je v Německu neomezená rychlost? (mapa)

Napsal admin | V kategorii Auto | 12-03-2011

Štítky: , , ,

1

Dnes jsem byl dotázán jedním kamarádem, jestli nevím, kde v Německu platí neomezená rychlost. Tak jsem ze zvědavosti začal hledat a… nenacházel. Časem jsem ale opravdu přes nějaké německé fórum nalezl velmi uspokojivou mapu, takže mě napadlo, že bych sem mohl dát odkaz, aby se to nám Čechům snadněji hledalo. Nuže, tady je:

 

Mapa s rychlostmi na německých dálnicích

Legenda

 

A pokud to myslíte s testy maximální rychlosti opravdu vážně, podívejte se i na tento přehled silnic, které jsou prý dimenzovány i na rychlosti nad 300 km/h. S díky se obracejte na www.speedjunkies4life.de.

Kde v Praze NEjsou radary…? (mapa)

Napsal admin | V kategorii Auto | 12-01-2011

Štítky: , , , , , , ,

0

Není třeba nic dlouze popisovat, stačí když předám link na iDnes. V krátkosti jde o to, že „není všechno radar co se třpytí nad pozemní komunikací“ – některé kamery Vás změřit prostě nemohou. Jelikož mi textový výčet „neradarů“ ve formě uvedené na iDnes krajně nevyhovoval, vytvořil jsem na Google Maps vrstvu, která je všechny přehledně zobrazuje. Teď už se stačí jen podívat a vzít v potaz ty, kterými možná pojedete.

Dávejte si však pozor a neberte to jako seznam míst, kde se neměří. Zvláště v době krátce po zveřejnění bych očekával nějaká zvláštní opatření a třeba v Radlické ulici se občas „čtyřicítka“ měřila, měří a asi i bude měřit.


Zobrazit Kde v Praze NEjsou radary ve větší mapě

Občas jsem si ale nevěděl rady a budu rád za každé upozornění na nepřesnosti. Vlastně veškerá zpětná vazba vítána, jako vždy ;-).

Kdy dávat přednost?

Napsal admin | V kategorii Auto | 19-09-2010

Štítky: ,

0

Situace ohledně semaforů a odbočování se může zdát na první pohled celkem primitivní, nicméně pravdou je, že mnoho (především mimoměstských) řidičů absolutně neví, kdy mají dát komu přednost. A celkem nepřívětivá je i legislativa, takže v detailech si není jistý prakticky nikdo ničím. Navíc se k semaforům váže spousta nepsaných pravidel, která se ale mohou lišit město od města, a tak platí přísloví „Každý pes, jiná ves.“ Proto jsem se už před delší dobou utvrdil v tom, že si to musím sám ujasnit, a nejlépe nějak zaznamenat. A když už jsem si udělal takovou krásnou tabulku, tak jsem ji prostě musel zveřejnit.

Teď tedy nějaká ta legenda:

ANO – dáváte přednost, není co řešit

NE – v zákoně je vyloženě napsáno, že se pro takovou situaci neplatí jinak obvyklé pravidlo, kdy dáváte přednost

Jinými slovy, pokud není v políčku NE, může to být v případě srážky vaše vina. Zvyklosti jsou přiblíženy v závorce.

Protijedoucím při odbočování vlevo Chodcům při odbočování Tramvaji při odbočování vpravo Vozidlům ve volném směru (kolmo, napříč)
Volno - plná zelená ANO
ANO
ANO
ANO
ANO
ANO
NE
Semafor složený jen ze šipek, svítící zelená. NE ANO
Při odbočování vlevo ne, jinak ANO (fakticky často „ne“ i při ostatních směrech)
ANO
ANO (fakticky často ne)
NE
Plné světlo svítí červeně, vedle je svítící zelená šipka. ANO
ANO(fakticky se varianta šipky vlevo téměř nevyskytuje)
ANO
ANO(fakticky velmi výjimečně)
ANO
ANO
ANO
ANO (fakticky často ne)

Nakonec chci jen upozornit, že toto je pouze informativní tabulka, nelze z ní vyvozovat žádné právní následky. Užívejte vlastní rozum – zodpovědnost je to také jen vaše. V zájmu zdokonalení tohoto přehledu vás ale i tak prosím, abyste případně napsali do diskuze, kdyby vám něco byť jen nesedělo.